Przypominamy o trwającym konkursie dla uczniów „Rodzinne wspomnienia ocalimy od zapomnienia”. Święta to idealny czas aby porozmawiać z babcią, dziadkiem lub inna bliską osobą, która pamięta czasy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego!
Do wygrania atrakcyjne nagrody – wysokiej klasy laptop, kamerka GoPro oraz głośnik JBL!

Powyższy konkurs to jedna z trzech propozycji przygotowanych przez Fundację JSW w ramach upamiętnienia i kultywowania Porozumienia Jastrzębskiego.
„40-LECIE POROZUMNIEA JASTRZĘBSKIEGO – RODZINNE WSPOMNIENIA OCALIMY OD ZAPOMNIENIA”.

Jesteśmy Fundacją która za jeden z najważniejszych celów stawia sobie kultywowanie historii i tradycji. Te wartości leżą u podstaw etosu górniczego stanu , dlatego w tym wyjątkowym momencie , jakim jest 40 rocznica Porozumienia Jastrzębskiego, zwracamy się z apelem – pomóżcie nam ocalić wspomnienia naocznych świadków i bohaterów tych historycznych wydarzeń. Wielu z nich już odeszło od nas na zawsze , a wraz z nim bezcenne wspomnienia będące świadectwem historii. To właśnie dlatego wspomnienia tych którzy są z nami, maja dla nas tak wielką wartość. Razem uda nam się zbudować wielowymiarowy i ludzki w swoim wyrazie, obraz historycznych wydarzeń z sierpnia i września 1980 roku.

Istotnym elementem tradycji jest wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenia. Dlatego zależy nam na tym, aby wspomnienia dziadków czy ojców zbierali przedstawiciele najmłodszego pokolenia. Jesteśmy przekonani że konkursowe prace będą rodzinnymi historiami, które powstaną na kanwie międzypokoleniowych opowieści.

Zadaniem uczestników konkursu jest stworzenie materiału w wersji multimedialnej – przeprowadzenie wywiadu/rozmowy z osobą, która pamięta czasy Porozumienia Jastrzębskiego oraz przedstawienie w dowolnej formie jego rezultatów – może to być film, teledysk, nagranie audio, praca plastyczna, itp. Osobą udzielającą wywiadu może być zarówno członek rodziny, znajomy, jak i dowolna osoba, która zdaniem uczestnika konkursu może w ciekawy sposób opowiedzieć o swoich wspomnieniach sprzed 40 lat. Naszym celem jest poszerzenie świadomości młodych pokoleń w zakresie lokalnej historii oraz utrwalenie wspomnień naocznych świadków tamtych wydarzeń.

Konkurs ma charakter edukacyjny. Celem Konkursu jest wyłonienie najciekawszych pomysłów uczniów przedszkoli, szkół podstawowych lub szkół ponadpodstawowych na utrwalenie wspomnień osób uczestniczących w wydarzeniach związanych
z podpisaniem Porozumień Jastrzębskich o historycznych wydarzeniach sprzed 40 laty.

Szczegóły w załączeniu oraz na stronie www.fundacjajsw.pl, a także naszych kanałach społecznościowych FB i Instagram.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, pozostaję do dyspozycji.

Magdalena Szynal

KONKURS Wspomnienia ocalimy od zapomnienia