Wielka Liga Czytelników

Biblioteka NPRC Możliwość komentowania Wielka Liga Czytelników została wyłączona
mar 212024

Wyniki półfinału Wielkiej Ligi Czytelników:
Dzieci z klasy 3 A
Hanna Niedziela, Katarzyna Piniewska Antoni Zabiegliński – otrzymali wymagane 80 punktów i przechodzą do FINAŁU

Kl. IV – VI
Stanisław Rusin, Maja Korzec -GRATULUJEMY I DZIĘKUJEMY za udział w etapie szkolnym i półfinałowym.

GRATULACJE 🙂 JESTEŚCIE DUMĄ SP 6 !!!

Szanowni Rodzice Uczestników Wielkiej Ligi Czytelników! Dziękujemy za udział w etapie szkolnym i teście półfinałowym VII Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników. Każda przeczytana książka jest sukcesem dziecka i rodzica. W dobie sztucznej inteligencji niezwykle ważny jest rozwój intelektualny i emocjonalny dzieci, a to można uzyskać czytając książki. Cieszymy się, że jesteście z nami 🙂 W tym roku konkurs Wielka Liga Czytelników zgromadził prawie 15 tysięcy Uczestników, a razem z Rodzicami i Koordynatorami jest nas dużo, dużo więcej!

Za nami dwa etapy konkursu. Pierwszy – promujący wspólne czytanie w rodzinach. Jesteśmy przekonani, że wspólne chwile w rodzinach spędzone na czytaniu, procentują w wielu aspektach rozwoju dziecka (i nie tylko dziecka). To bezcenny czas i największa nagroda! Drugi etap – półfinał, to etap kwalifikacyjny. Eliminacje do finału ogólnopolskiego, które wzbudziły wiele emocji. Etap ten jest okazją do sprawdzenia swoich umiejętności czytania ze zrozumieniem i zapamiętywania. Kształtuje u Uczestników, odpowiednio wspieranych przez nauczycieli i rodziców, niezwykle istotne cechy radzenia sobie z efektami swojej pracy – ze zwycięstwem i pozorną porażką. Wszystkich Uczestników, którzy nie awansowali do finału i ich Rodziców zachęcamy, aby tę pozorną porażkę przekuć w zwycięstwo. Świętujcie udział w konkursie. Mieliście okazję uczestniczyć w projekcie, który właściwie zrealizowany, dostarczył Wam motywacji do wartościowego spędzania czasu wolnego. Podjęliście wyzwanie, zdobyliście cenne doświadczenie, a brak awansu do ostatniego etapu nie oznacza porażki. Czytajcie nadal, a będziecie zwycięzcami.

Wszystkich Uczestników, którzy awansowali do finału i ich Rodziców zachęcamy, aby następny etap potraktować jako okazję do dalszego rozwoju. Pamiętajcie, że nie wynik jest najważniejszy. To działanie – czytanie, przygotowywanie się, współpraca i odpowiadanie na pytania – są istotnymi czynnikami rozwoju i główną nagrodą w konkursie. Aby docenić trud włożony w przygotowanie do finału i uhonorować jak najwięcej fantastycznych Uczestników, nie ograniczamy się tylko do jednego laureata, lecz zgodnie z zasadami konkursu, w każdej kategorii wiekowej Mistrzem Polski zostają WSZYSTKIE DRUŻYNY, które zdobędą od 90 do 100% punktów w teście finałowym.

CZYTAMY DALEJ !!!

Wojewódzki Konkurs „Wielka Liga Czytelników” to projekt czytelniczy dla całych rodzin ! Zachęcamy do zgłoszenia Państwa dziecka oraz wsparcia go w dążeniu do sukcesu, którym jest systematyczne czytanie.

Jeżeli chcecie Państwo wziąć udział w tej czytelniczej przygodzie wraz ze swoim dzieckiem, prosimy o wypełnienie poniższego zgłoszenia i przekazanie go Koordynatorowi Placówki – w naszej szkole jest to p. Aleksandra Mitula, bibliotekarka. Można też wysłać skan zgłoszenia – na adres: amitula@sp6jz.edu.pl

Więcej informacji na stronie Wielka Liga Czytelników

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa (NPRC)

Biblioteka NPRC Możliwość komentowania Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa (NPRC) została wyłączona
paź 122023

Wsparcie finansowe w ramach NPRC zostało udzielone na zakup nowości książkowych, wyposażenia: siedziska, fotele, czytnik e-booków. Uczniowie, nauczyciele i rodzice już korzystają.

JEDNYM Z DZIAŁAŃ PROMUJĄCYCH CZYTELNICTWO JEST STWORZENIE KLUBU POŻERACZY KSIĄŻEK oraz przekonanie każdego, że BIBLIOTEKA TO DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA 🙂

Regulamin wypożyczania podręczników

Biblioteka NPRC, Wykaz podręczników Możliwość komentowania Regulamin wypożyczania podręczników została wyłączona
wrz 012023
 1. Podręczniki do wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych dla klas pierwszych, drugich, trzecich, czwartych, piątych, szóstych, siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej nr 6 im. J.Korczaka są własnością szkoły.
 2. Szkoła nieodpłatnie wypożycza uczniom podręczniki (materiały edukacyjne) mające postać papierową.
 3. Szkoła przekazuje uczniom materiały ćwiczeniowe bez obowiązku zwrotu.
 4. W przypadku, zniszczenia lub zagubienia podręczników (materiałów edukacyjnych) przez ucznia rodzice ucznia są zobowiązani do odkupienia podręcznika we własnym zakresie. Podręcznik można zamówić na stronie wydawnictwa Nowej Ery https://sklep.nowaera.pl
 5. Uczniom, którzy nie dokonali zwrotu wypożyczonych z biblioteki materiałów, wstrzymuje się w nowym roku szkolnym wypożyczenia do momentu uregulowania zaległości.
 6. W przypadku, gdy uczeń odchodzi ze Szkoły w trakcie trwania roku szkolnego, zobowiązany jest do oddania do biblioteki szkolnej wszystkich wypożyczonych podręczników (materiałów edukacyjnych).
 7. W przypadku, gdy uczeń przenosi się z jednej szkoły do drugiej w trakcie trwania roku szkolnego, w nowej szkole, na czas zakupu przez szkołę podręcznika, korzysta z dodatkowego kompletu podręczników (materiałów edukacyjnych) wypożyczonych z biblioteki szkolnej.
 8. Uczniowie przychodzą do biblioteki szkolnej wraz z wychowawcą/ nauczycielem przedmiotu podczas zajęć edukacyjnych i wypożyczają komplety podręczników.
 9. W klasach I, II i III pierwsze części podręczników (materiałów edukacyjnych) będą wypożyczane uczniom we wrześniu. O kolejnych wypożyczeniach i oddaniu użytkowanych wcześniej podręczników (materiałów edukacyjnych) decyduje nauczyciel. Uczniowie klas I, II i III przychodzą do biblioteki całym zespołem klasowym wraz z wychowawcą oddając i wypożyczając podręczniki (materiały edukacyjne).
 10. Uczniowie nieobecni w szkole w dniu wypożyczania/ oddawania podręczników, są zobowiązani do indywidualnego zgłoszenia się do biblioteki szkolnej.
 11. Uczniowie zobowiązani są do dbałości o podręcznik – przede wszystkim obłożenie podręczników oraz podpisanie długopisem każdego podręcznika (imię, nazwisko, klasa).
 12. Osoby, które chcą skorzystać z podręczników do klas programowo wyższych lub niższych, mogą to zrobić na miejscu w bibliotece, pod warunkiem, że na stanie znajduje się egzemplarz zapasowy.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Biblioteka NPRC Możliwość komentowania Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa została wyłączona
sie 282023
„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” to kontynuacja programu rządowego (z lat 2016-2020), którego celem jest tworzenie warunków dla rozwoju czytelnictwa poprzez zapewnienie środków na realizację określonych przedsięwzięć i inicjatyw. W ramach Priorytetu 3 Programu wsparcie mogą otrzymać:
1)    w Kierunku interwencji 3.1. – placówki wychowania przedszkolnego – na zakup książek dla dzieci oraz działania promujące czytelnictwo,
2)    w Kierunku interwencji 3.2. – szkoły i biblioteki pedagogiczne – na zakup książek oraz elementów wyposażenia do bibliotek dzieci oraz działania promujące czytelnictwo.

W ramach tego programu w  lipcu 2023r. nasza Szkoła Podstawowa nr 6  otrzymała dofinansowanie na zakup książek oraz elementów wyposażenia do bibliotek oraz działania promujące czytelnictwo. za łączną kwotę 15 tys. zł. (12 000 zł z dotacji + 3 000 zł od organu prowadzącego szkołę).  Na zakup książek przeznaczono 7500 zł; na zakup elementów wyposażenia do biblioteki 6750 zł; natomiast na realizację działań promujących czytelnictwo przeznaczono 750 zł.

Wielka Liga Czytelników - etap powiatowy

Aktualności, Biblioteka NPRC Możliwość komentowania Wielka Liga Czytelników – etap powiatowy została wyłączona
mar 062023

Wyniki etapu powiatowego Wielkiej Ligi Czytelników:
Kl. I-III
SP 6
I wicemistrz powiatu – Antoni Zabiegliński i Hanna Niedziela

Kl. IV – VI
SP 6
I wicemistrz powiatu – Stanisław Rusin, Maja Korzec i Emilia Czupil

Dla uczestników etapu powiatowego nagrody niespodzianki zostaną wręczone 26.04.2023r. o godz. 17:00 podczas spotkania autorskiego z Tomaszem Samojlikiem w Bibliotece Głównej przy ul. Wielkopolskiej 1a.

GRATULACJE 🙂 JESTEŚCIE DUMĄ SP 6 !!!

CZYTAMY DALEJ !!!

Po raz kolejny zachęcam do wpłat 1,5 % podatku dochodowego na rzecz naszej szkoły, która włączyła się do akcji „Twoja Szkoła” prowadzonej prze FUNDACJĘ ROSA.

Czytaj dalej »

Wielka Liga Czytelników

Biblioteka NPRC Możliwość komentowania Wielka Liga Czytelników została wyłączona
sty 022023

Przygoda w krainie książek – z taką myślą bierzemy udział w ogólnopolskim projekcie po raz drugi.

Od 25 listopada do 22 grudnia trwał ETAP SZKOLNY, do którego zgłosiło się 15 osób z klas 2-7. Etap ten zakończyło 7 osób, które zdobyły 5 sprawności, czyli przeczytały 5 wybranych książek i rozwiązały testy:

Hanna Niedziela, Antoni Zabiegliński, Katarzyna Piniewska, Stanisław Rusin, Maja Korzec, Pola Fujak, Emilia Czupil.

Te osoby zakwalifikowały się do do testu kwalifikacyjnego z wybranej książki. Test ten odbędzie się 5 stycznia 2023r.

W ostatnim czasie powstało wiele  otwartych zasobów edukacyjnych. Poniżej podaję przykłady gotowych do użycia projektów i stron, które korzystają właśnie z wolnych zasobów. To doskonała inspiracja do działania z wykorzystaniem prac dostępnych dla każdego.

Blogi i portale prowadzone m.in. przez nauczycieli i nauczycielki, profesorki i profesorów, edukatorki i edukatorów albo nieformalne grupy:

Strony prowadzone przez organizacje:

 • Pi-stacja – strona z lekcjami wideo do nauki matematyki tworzona przez fundację Katalyst Education,
 • Biblioteki.org – strona dla pracowników bibliotek z bazą wiedzy prowadzona przez Fundację FRSI,
 • Uniwersytet Dzieci – scenariusze zajęć stworzone przez fundację Uniwersytet Dzieci,
 • Khan Academy – organizacja non-profit zamieszczająca otwarte zasoby edukacyjne w formie wideo,
 • Edukacja medialna – portal internetowy z materiałami na zajęcia z edukacji medialnej prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska,
 • Spółdzielnia Otwartej Edukacji – materiały edukacyjne, które powstały w czasie poprzednich edycji naszego projektu.

Podręczniki do lekcji religii należy zakupić samodzielnie. Poniżej znajduje się wykaz obowiązujących podręczników w klasach 1-8.

Informuję, iż używane podręczniki do religii do klasy 4,6,7,8 można zakupić w bibliotece szkolnej.

Religia_podr