W związku z tym, że 13 lutego przypada Pancake Day czyli Dzień Naleśnika, odpowiednik naszego Tłustego Czwartku w Wielkiej Brytanii, uczniowie zostali zaproszeni do wspólnych zabaw i konkursów związanych z tym dniem.

W naszej szkole odbyło się wspólne jedzenie naleśników w kąciku patrona, a także tradycyjny konkurs w „podrzucaniu naleśników”. Nagroda dla uczestników zabawy był specjalny naleśnik pieczony przez naszych nauczycieli.
Dzień ten wypada zawsze 47 dni przed Wielkanocą, czyli obchodzony jest w przeddzień Środy Popielcowej.
Powiązanie naleśników z dniem poprzedzającym Wielki Post ściśle wynika z tradycji, ponieważ do przygotowania naleśnika można było wykorzystać niemal większość produktów. Mogą być one słodkie i wytrawne, a co za tym idzie przed postem pozbywamy się z lodówki wszystkiego, co mogło by się popsuć – jaja, mleko, mąka, cukier.
Legenda zaś mówi, że naleśnikowe ostatki zapoczątkowała pewna kobieta mieszkająca w Olney, w hrabstwie Buckinghamshire.
Podobno była tak zajęta smażeniem naleśników, że straciła poczucie czasu i dopiero bijące dzwony kościelne przypomniały jej, że już najwyższy czas iść na nabożeństwo pokutne do kościoła.
Bojąc się, że spóźni się do spowiedzi, pobiegła w fartuszku i z patelnią, na której piekł się naleśnik prosto do kościoła.
To na cześć jej pośpiechu odbywają się biegi z patelnią i naleśnikiem, w którym uczestnicy muszą podrzucić swój naleśnik (oczywiście musi obrócić się w powietrzu) przynajmniej trzy razy.

Obejrzyjcie naszą galerię!

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.