Już od dzisiaj zaczynamy dodatkowe działania na języku polskim. Uczniowie klas VI- VIII będą poszerzać znajomość nowych wyrazów w ramach innowacji ” Słówko tygodnia”.
Słówko na ten tydzień to- obligatoryjny. Wiesz, co to znaczy???
Serdecznie zapraszamy do włączenia się w zbiórkę potrzebnych rzeczy dla osób Noclegowni w Jastrzębiu- Zdroju.
Aktualne potrzeby:
-środki czystości,
-środki higieniczne,
-nowa bielizna,
-kurtki zimowe,
-buty zimowe.
Prosimy o przynoszenie potrzebnych rzeczy do sali: 22, 23, 24.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i otwarte serce na drugiego człowieka.
Iwona Kowalska, Agnieszka Klamer, Urszula Koprowska – Michońska
Czy wiesz że 43 lata temu właśnie w naszym mieście został podpisany słynny dokument?
Porozumienie Jastrzębskie, co to takiego?
3 września 1980 roku podpisano jeden z 4 kontraktów między, robotnikami a władzami komunistycznymi. Co to takiego dało? Otóż robotnicy wywalczyli m.in. wprowadzenie wszystkich wolnych sobót od początku 1981 r. , wzniesiono czterobrygadowy system pracy górników, co dało im wolne niedziele. Ustalono też, że górnicy żądali obniżenia wieku emerytalnego, aby m.in. Mogli przechodzić na emeryturę po 25 latach. Górnicy żądali też, aby uznano częstą wśród górników pylicą płuc jako chorobę zawodową. Porozumienie zagwarantowało wszystkim górnikom deputat węglowy. Władza zobowiązała się, że od 1981 roku ustalony będzie pułap minimalnych i maksymalnych płac w kraju.
W postanowieniach końcowych porozumienia uzgodniono powołanie komisji mieszanej której zadaniem było czuwanie nad realizacją ustaleń. Taki mechanizm miał sprawić aby sprawy sporne i różnice interpretacji zapisów rozstrzygali ci którzy tworzyli porozumienie. Strajkujący otrzymali gwarancję bezpieczeństwa i zapewnienie, że nie będą karani za strajk.
Amelia z klasy VI
Pan Dyrektor Robert Bareja najpierw przywitał uczniów klas 1-3, potem klas 4-8, w szczególności
pierwszoklasistów, którzy zaczynają swoją przygodę ze szkołą, a także czwartoklasistów, wstępujących w nowy etap edukacji.
Pierwszaki zostały pasowane i oficjalnie przyjęte do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr6.
GRATULUJEMY !
Wszystkim życzymy powodzenia, pozytywnej energii, a także wielu sukcesów 🙂
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój uprzejmie informuje, że w odniesieniu do STYPENDIÓW SZKOLNYCH na rok szkolny 2023/2024: Uchwała Rady Miasta Nr IX.58.2017
Obowiązuje jeden dotychczasowy wzór wniosku (taki sam również dla uczniów z Ukrainy),
KRYTERIUM DOCHODOWE dla wszystkich wynosi 600,00 zł. NETTO. Dochody należy wykazać od każdego pełnoletniego członka rodziny (np. dorosłe dziecko we wspólnym gospodarstwie domowym, osoby bez dochodu).
W przypadku braku dochodów bezwzględnie wymagane jest OŚWIADCZENIE (w załączeniu) z klauzulą o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia, że osoby nie pracują i nie są zarejestrowane w Urzędzie Pracy i nie podejmują prac dorywczych oraz nie korzystają z pomocy rodziny (jeśli tak to w jakiej wysokości).
W przypadku zamieszkiwania kilku rodzin wymagane jest oświadczenie, czy osoby te prowadzą bądź nie prowadzą wspólne gospodarstwo domowe.
Poniżej zamieszczamy podstawowe informacje dotyczące stypendium szkolnego dla uczniów na rok szkolny 2023/2024. Bardzo prosimy o rzetelne wypełnienie wniosków pod kątem prawidłowości zamieszczonych danych. W szczególności źródła i wysokość dochodu netto (każda pozycja powinna być wypełniona tj. w przypadku niepobierania świadczenia wpisywać zero).
Nie uległa zmianie również uchwała Rady Miasta w sprawie pomocy materialnej dla uczniów i nadal obowiązuje ten sam wzór wniosku i wszystkie załączniki (regulamin i katalog wydatków). Do wniosku dołączony został jedynie obowiązek informacyjny (RODO). https://bip.jastrzebie.pl/uchwala/51351/uchwala-nr-ix-58-2017
Wnioski składa się w szkole do której uczęszcza dziecko – ostatecznie do 14 września 2023 r. (sekretariat lub pok. Nr 2)
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż 600,00 zł netto na osobę w rodzinie. Miesięczna wysokość dochodu ustalana jest na zasadach określonych w art. 8 ust. 3–13 w/w ustawy.
Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku (dochody za m-c sierpień) lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pomniejszoną o:
Rodziną w rozumieniu art. 6 pkt 14 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej są osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące.
Dnia 4 września 2023r. (poniedziałek) rozpoczyna się rok szkolny 2023/2024. Poniżej przedstawiamy harmonogram obowiązujący tego dnia:
kl.I – godz. 8.00
kl.II-III – godz. 9.30
kl.IV-VI – godz. 10.30
kl.VII-VIII – godz. 11.30
Zapraszamy 🌞
Uwaga!
W załączeniu przekazujemy ulotkę przygotowaną przez studentów z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Materiał zawiera najważniejsze informacje dotyczące m.in. przyczyn omdleń, ich charakterystycznych objawów czy sposobów na zmniejszenie ryzyka omdleń.
Okazało się, że z książką można się świetnie bawić.
Celem akcji było:
Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały czytanych utworów. Starszym koleżankom i koledze serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie.
Dnia 19 maja 2023 klasy 4 wzięły udział w wycieczce do Koniakowa, dofinansowanej z rządowego programu #poznajpolske. Koniaków jest jedną z najwyżej półożonych wsi w Polsce. Tam odkrywaliśmy skarby wsi, poznaliśmy pasterskie życie, a także wzięliśmy udział w warsztatach „Po nitce do kłębka”. To Niesamowite spotkanie odbyło się w Centrum Pasterskie w Koniakowie. Następny punkt programu i olbrzymie zachwyty nad pracą artystyczną były w Centrum Koronki Koniakowskiej – koronka koniakowska jest znana w wielu miejscach świata, wiec obowiązkowo musi ją poznac każdy Polak
https://www.facebook.com/centrumkoronkikoniakowskiejSympatyczne spotkanie miało tez miejsce w https://chata-na-szancach.business.site/ gdzie pan Tadeusz Rucki opowiadał o życiu w górskiej wsi oraz zaprezentował grę na własnoręcznie wykonane trombitach.