Z okazji zbliżających się majowych świąt publikuję dwie prezentacje. Nie spędzimy tych dni tak, jak zazwyczaj – na wyjazdach lub spotkaniach ze znajomymi -więc to okazja do dowiedzenia się, co tak naprawdę w tych dniach świętujemy.

Swieto Narodowe 3 maja

 

Jestem nauczycielem bibliotekarzem i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania. Wiem, jak dużo mają Państwo teraz obowiązków, więc nie proponuję kolejnych zajęć online – chcę tylko krótko i zwięźle zachęcić Państwa do czytania dzieciom. Załączam krótką prezentację, która w klarowny sposób przedstawia korzyści płynące z czytania oraz sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do czytania.

Tu kliknij, by przejść do prezentacji Czytanie

Piszę, bo tęsknię za Wami 😊😊😊 #Czekamica, bo czekam na koniec pandemii…

Wciąż spoglądam na różne ekrany i widzę:

#CzasnaCzytanie  #TerazCzasNaCzytanie.  #ZostańwDomu  #SiedzeNaChacie #NudzęSięJakDiabli    #MamJużDość #PandemiaCoDalej #WymyślmyCoś

Ja siedzę na chacie i najczęściej …CZYTAM. Czytam na małych czy większych ekranach. W związku z tym polecam kilka ciekawych stron, gdzie być może znajdziecie coś dla siebie:

ChmuraCzytania.pl  zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Masz tę moc  ebook o koronawirusie .Wyd. Olesiejuk wydało ebooka na temat koronawirusa dla młodszych uczniów. Jak wyjaśnić, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać się jego rozprzestrzenianiu?

Empik Premium  bezpłatnie przez 60 dni

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

Jak skorzystać z promocji?

  1. Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
  2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
  3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
  4. Aktywuj usługę Empik Premium.
  5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami. POLECAM😊😊😊

Audio-Bajki.pl

Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

www.legimi.pl

Serwis oferujący ebooki i audiobooki w abonamencie (ok. 60 000 ebooków i audiobooków), odpowiedział na apel Fundacji Powszechnego Czytania i dołączył do projektu #TerazCzasNaCzytanie. W ramach tej akcji Legimi udostępnia za darmo książki dla dzieci i młodzieży.

www.pl-pl.khanacademy.org  – strona umożliwia naukę i zabawę w kilkunastu językach. Jest możliwy wybór języka, przedmiotu (np. matematyki w klasie 4, języka obcego), trudności zadań oraz kontroli postępów dziecka przez zalogowanego rodzica.

www.eduzabawy.com tu dostępne są darmowe karty pracy, plansze tematyczne dla dzieci, nauczycieli przedszkola i rodziców.

www.rodzicielskieinspiracje.pl -to serwis w którym każdy rodzic, przedszkolanka – i nie tylko – znajdzie coś dla siebie. Prezentujemy tu inspiracje na zabawy, eksperymenty, karty pracy, szablony do druku oraz prace plastyczne dla dzieci. Nie brakuje również przepisów. Zarówno na zdrową żywność, dla najmłodszych, a także pomysłów na obiad czy pyszny deser.

pistacja.tv  – darmowe wideolekcje z matematyki i chemii.– ponad 600 bezpłatnych filmów edukacyjnych do nauki matematyki i chemii, zgodnych z podstawą programową.

https://edukacja.bezpieczniki.tauron.pl/uczen – gry i zabawy z zakresu przyrody, fizyki.

 

 

 

7 czerwca wzięliśmy udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”- jest to najpopularniejsza akcja czytelnicza w Polsce.
Co roku uczniowie manifestują, że lubią czytać oraz że czytają więcej niż dorośli. Akcja ma na celu promocję czytelnictwa w miłej atmosferze, bez przymusu. Chcieliśmy pokazać, że czytają wszyscy: koleżanki i koledzy, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice. Jak pokazują badania, dzieci, które nie zaznają czytania dla przyjemności w młodym wieku, z reguły nie czytają książek jako dorośli.
Było nam miło, że poczytaliśmy wspólnie 🙂

Warsztaty komiksowe, warsztaty ilustracji oraz media cyfrowe w tygodniu „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”

 

Planowane działania dla klas I i II

CODZIENNE CZYTANIE – głośne czytanie dzieciom książek z serii „Czytam sobie”, „Ciekawe dlaczego” i innych w godzinach od 8.15 do 8.45. (termin: grudzień 2018).PASOWANIE NA CZYTELNIKA – 16 stycznia 2018.

Planowane działania dla klasy III:

Zapoznanie się z serią książek „Magiczny domek na drzewie” – przygody Ani i Jacka. Mamy w nich magiczny domek, wróżkę, podróże w czasie. Rodzeństwo przenosi się do czasów rycerzy, dinozaurów, do starożytnego Egiptu. Dzieci przeżywają niezwykłe przygody, ale też sporo dowiadują się o odwiedzanych czasach i miejscach.

Konkurs literacki i plastyczny – przeczytaj wszystkie części serii i narysuj swój wymarzony domek na drzewie (grudzień 2018-styczeń2019).

Planowane działania dla klas IV:

Promowanie czytelnictwa serii książek Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo” oraz prezentacja strony www.magicznedrzewo.com. Lekcje biblioteczne w styczniu 2019 wg ustalonego harmonogramu. Po zajęciach, chętni uczniowie odwiedzą stronę internetową reżysera A. Maleszki i wyślą e-maila, by móc otrzymać plakat z autografem autora.

Planowane działania dla klas V:

Lekcje biblioteczne w bibliotece szkolnej z wykorzystaniem serii podróżniczych:

1.„Zwierzaki świata” Martyny Wojciechowskiej

2.„Dzieciaki świata” Martyny Wojciechowskiej

3.„Dziennik łowcy przygód” Szymona Radzimierskiego

4.„Marek i czaszka Jaguara” Marka Kamińskiego

Lekcje biblioteczne wg ustalonego harmonogramu (styczeń-luty 2019)Po zajęciach ogłoszony zostanie konkurs literacki – „Moja relacja z podróży”.

Planowane działania dla klas VI:

Lekcje biblioteczne w bibliotece szkolnej z wykorzystaniem serii fantasy:

  1. seria „Skrzydła ognia” Tui.T.Suterland
  2. seria „Opowieści z Narnii” C.S. Lewis
  3. seria „Sklepik Okamgnienie”P.D.Baccalario
  4. seria „Felix, Net i Nika” Rafał Kosik

Lekcje biblioteczne wg ustalonego harmonogramu (marzec 2019). Po zajęciach ogłoszony zostanie konkurs plastyczny – rysunek smoka – postaci fantastycznej.

Planowane działania dla klas VII:

Lekcje biblioteczne w bibliotece szkolnej z wykorzystaniem komiksów  – tworzymy własny komiks z własną historią.

Lekcje biblioteczne wg ustalonego harmonogramu (marzec2019). Po zajęciach zostanie przygotowana wystawa komiksów wykonanych przez uczniów klas VII.

Planowane działania dla klas VIII:

Lekcje biblioteczne w bibliotece szkolnej z wykorzystaniem serii kryminalnej Agaty Christie – prezentacja autorki i jej powieści. Lekcje biblioteczne wg ustalonego harmonogramu (marzec2019).

 

 

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016-2020, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Priorytet 3 – Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.Celem priorytetu jest wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów przez wspieranie organów prowadzących szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne dla dzieci i młodzieży, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne, a także szkoły, zespoły szkół i szkolne punkty konsultacyjne przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej oraz biblioteki pedagogiczne w podejmowaniu przedsięwzięć w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa.

(źródło: http://www.mkidn.gov.pl)

W ramach tego programu w  sierpniu 2018r. Szkoła Podstawowa nr 6  otrzymała dofinansowanie na zakup książek do biblioteki szkolnej za łączną kwotę 15 tys. zł. (12 000 zł z dotacji + 3 000 zł od organu prowadzącego szkołę). Księgozbiór szkolny wzbogacił się o  868 nowych książek – lektur i nowości wydawniczych dla dzieci, młodzieży oraz rodziców. Zamówione książki dotarły do biblioteki we wrześniu 2018. Następnie każda została wprowadzona do inwentarza biblioteki szkolnej (wszystko w systemie komputerowym MOL Net +). W kolejnym kroku książki zostały obłożone w folię. W tych czynnościach pomagali mi oczywiście uczniowie  w ramach wolontariatu, aby już w listopadzie 2018 wszystkie nowości trafiły na półki naszej biblioteki. Obok zakupu książek zaplanowałam szereg inicjatyw promujących czytelnictwo w szkole, szereg działań wskazujących na współdziałanie szkoły w środowisku lokalnym.

Koordynatorką programu jest pani Aleksandra Mitula.

 

lektury obowiązkowe:
Janusz Korczak „Król Maciuś Pierwszy”
Mira Jaworczakowa „Oto ja Kasia”
Roman Pisarski „O psie, który jeździł koleją”

Lektury, które będą omawiane na lekcjach:
R. Jędrzejewska- Wróbel „Siedmiu Wspaniałych i sześć innych nie całkiem nieznanych historii”
J. Kulmowa „Zimowe słowiki”
G. Rodari „Historyjki o Alicji, która ciągle wpadała w kłopoty”
M. Sendak „Tam gdzie żyją dzikie stwory”
I. Chmielewska „Pamiętnik Blumki”
B. Garyluk „Mali bohaterowie”
J. Papuzińska „Asiunia”
E. Piotrowska „Fryderyk Chopin i jego świat”

1. wrzesień– Hugh Lofting „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”
2. październik– Wanda Chotomska „Pięciopsiaczki”
3. listopad– Makuszyński i Walentynowicz „120 przygód Koziołka Matołka”
4. grudzień– Michał Rusinek „Wierszyki domowe”
Zamek
Łazienka
Sypialnia
Kuchnia
Salon
5. styczeń– H.Ch. Andersen „Baśnie”
Królowa śniegu
6. luty– A. Cz. Centkiewiczowie „Zaczarowana zagroda”
7. marzec– Anna Mikita „Różne sposoby na wredne choroby”
Brud i mydło
Hałas
Moje oczy
8. kwiecień– Anna Mikita „Bajki w zielonych sukienkach”
Bajka o rozwianych smutkach
Bajka o trzech pojemnikach
O uwięzionej żabce
9. maj– A.A. Milne „Kubuś Puchatek”
Rozdział I, w którym poznajemy się z Kubusiem Puchatkiem i z pszczołami, i tu zaczyna się opowiadanie
Rozdział VI, w którym Kłapouchy obchodzi swoje urodziny i dostaje dwa prezenty
Rozdział VII, w którym Mama- Kangurzyca z Maleństwem przybywają do Lasu i Prosiaczek bierze kąpiel
10. czerwiec– J. Tuwim „Wiersze dla dzieci”
Lokomotywa
Pan Maluśkiewicz i wieloryb
Słoń Trąbalski
Zosia Samosia
Rzepka

1. wrzesień– Maria Kownacka „Plastusiowy pamiętnik”
Dlaczego nazywam się Plastuś
O kleksie z kałamarza, co na nikogo nie zważa
O kwiatkach w szkole i o kaktusie co kole
O tym, jak kredka wytrzeć tablicy nie da
2. październik– Joanna Papuzińska „Nasza mama czarodziejka”
Jak nasza mama zreperowała księżyc
3. listopad– Grzegorz Kasdepke „Ostrożnie! Wszystko, co powinno wiedzieć dziecko, żeby mogło bezpiecznie bawić się w domu”
Bul, bul
4. grudzień– Anna Onichimowska „Zasypianki na każdy dzień”
Zasypianka z bałwankiem
5.styczeń– Charles Perrault „Bajki”
Czerwony Kapturek
Śpiąca królewna
Kopciuszek
Kot w butach
6. luty– Grzegorz Kasdepke „Detektyw Pozytywka”
Na podstawie  zamieszczonego wywiadu, udzielonego przez samego detektywa Pozytywkę (http://www.detektywpozytywka.pl/)
Zagadka trzecia, czyli wstyd!
7. marzec– Elżbieta Zubrzycka „Powiedz komuś!”
8. kwiecień- Roksana Jędrzejewska- Wróbel „Królewna”
9. maj- Jan Brzechwa „Brzechwa dzieciom”
Leń
Samochwała
Skarżypyta
Kłamczuch
Smok
10 czerwiec– Dorota Gillner „Zwariowane podwórko”
Wiatr
Ryby
List
Podwieczorek

© 2020 Szkoła Podstawowa nr 6 im. Janusza Korczaka Suffusion theme by Sayontan Sinha