Czas na odpoczynek!

RELAX (z ang. zrelaksować się) – relaks, odprężenie, odpoczynek.
Czyż nie tego Drodzy Rodzice i Kochane Dzieci nam potrzeba?
Odkrywanie świata, nauka nowych rzeczy, zabawa – to wszystko potrafi być bardzo męczące. Sposobów na relaks jest wiele i nie ma jednej, najskuteczniejszej metody odpoczywania. Żeby dopasować formę relaksu, która będzie najbardziej efektywna, warto zastanowić się i przyjrzeć się sobie:

Co lubię robić?
Kiedy najlepiej odpoczywam?
Kiedy moje ciało i psychika jest spokojna?

Znajdźcie swój sposób!
Odpoczynek można podzielić ze względu na jego formę na: aktywny (czynny) oraz pasywny (bierny). Aktywne odpoczywanie to np. czerpanie przyjemności z pływania, chodzenia po górach, jazdy na rowerze czy długich spacerów. Odpoczynek bierny to np. spanie, oglądanie telewizji, czytanie książki.

Każdy sposób na relaks jest dobry!
Relaks jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka – do jej zaspokojenia nie trzeba przeważnie żadnego przygotowania.

Czasami warto sięgnąć do sprawdzonych metod. Oto one:
Kontrola oddechu – odpowiednio głęboki oddech sprawia, że mózg jest lepiej dotleniony: redukcja stresu odbywająca się dzięki temu powoduje przyjemne wrażenia w ciele, a także uspokojenie systemu nerwowego.

Wyobraź sobie, że jesteś balonikiem. Kilka głębszych, spokojnych oddechów – balonik jest napełniony powietrzem. Następnie powolny wydech – spuszczanie z balona powietrza. Tę czynność można powtarzać kilka razy i nie ma znaczenia pozycja, w której się znajdujesz. Ćwiczenie można wykonywać na siedząco, na leżąco – ważne, żeby było wygodnie.

• Muzyka relaksacyjna – to dźwięki, które mają kojący wpływ na zmysły. Niektóre są specjalnie skomponowane, inne stworzone przez samą naturę: dźwięki delfinów, szum morza, dźwięki lasu czy burzy. Spróbuj wygospodarować chwilę w ciągu dnia, żeby ich posłuchać. Doskonałą porą może okazać się wieczór, gdyż tego typu dźwięki ułatwiają zasypianie.

• Wizualizacja – to ćwiczenie związane z wyobraźnią. Zajmijcie wygodne pozycje i puśćcie wodze fantazji! Wyobraźcie sobie coś bardzo przyjemnego: słoneczną plażę, ciepłą wodę, wycieczkę w najdalszy zakątek Ziemi.

• Masaż relaksacyjny – jest znanym sposobem na odprężenie. Poproś aby ktoś z bliskich potraktował Twoje plecy jak płótno, po którym można malować, to bardzo lubiana przez dzieci aktywność.

Pozytywne skutki relaksu:
• lepsze dotlenienie mózgu,
• zmniejszenie napięcia nerwowego,
• koncentracja uwagi,
• redukcja stresu,
• wyciszenie,
• polepszenie percepcji,
• budowanie i pielęgnowanie więzi, jeśli relaks jest wspólny.

Oto kilka propozycji na odpoczynek:

Niedźwiadek – relaksacja dla małych dzieci: https://www.youtube.com/watch?v=P8128iS8o0g
Bazgrołek – ćwiczenie relaksacyjne: https://www.youtube.com/watch?v=tkKIqcZ48dk
Malowanie palcami w rytm muzyki: https://www.youtube.com/watch?v=jF8lELEtrU8
Rysowanie wzorków: https://www.youtube.com/watch?v=ZGlVqqayzTo

Miłego odpoczywania!!!

Aurelia Golda

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.