List do rodziców- zgoda na udział w badaniu

Słuch
Natura wyposażyła nas w pakiet zmysłów, abyśmy mogli odbierać różnorodne bodźce. Informacje ze świata zewnętrznego docierają do nas w postaci smaków, zapachów, czucia, obrazów i wreszcie dźwięków. Zmysły to kreatorzy rzeczywistości, a jednym z jej najważniejszych twórców jest właśnie słuch.
Tylko osoba, która straciła słuch, ma świadomość bogactwa dźwięków, którymi jesteśmy otoczeni. Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie życia w całkowitej ciszy, a niewielki ubytek słuchu jest już uciążliwą dolegliwością, z którą należy walczyć. Dlaczego słuch jest taki ważny?
•Słuch umożliwia nam odbieranie dźwięków, służy do rozwoju mowy i porozumiewania się między sobą.
•Dostarcza nam sygnały informacyjne tak ważne dla naszego fizycznego bezpieczeństwa. Otrzymaliśmy zmysły, aby przestrzegały nas przed niebezpieczeństwem. Słuch odbiera subtelne dźwięki, które mogą nas zaniepokoić, jak i wyraźne sygnały ostrzegawcze czy wołanie o pomoc. Dawniej słuch chronił przed polującą zwierzyną, dziś ostrzega na tłocznej ulicy przed rozpędzonymi samochodami. Klaksony, alarmy i dzwonki – wszystkie te sygnały służą zapewnieniu nam bezpieczeństwa lub wezwaniu pomocy w razie potrzeby.
•Jest ciągłym źródłem informacji o rzeczach i zdarzeniach: dostarcza nam ogromną wiedzę o świecie zewnętrznym. Na wiele dźwięków nie zwracamy uwagi, ponieważ są dla nas oczywiste lub ledwo słyszalne. Pozostają jednak nośnikiem informacji, które mózg poddaje interpretacji. Na podstawie usłyszanych dźwięków wnioskujemy pewne fakty, robiąc to wielokrotnie bez zastanowienia. Rano, zanim otworzymy oczy, do-chodzi do nas szczekanie psa sąsiada, szelest kołdry i dźwięk ekspresu oznajmiający, że kawa już gotowa, a niepokojąca cisza świadczy o tym, że… zaspaliśmy.
•Wpływa także na kształtowanie naszej osobowości, bo umożliwia nam przekazywanie nastrojów, oddaje atmosferę danej chwili i wzbogaca nasz świat uczuć. Daje nam zdolność głębszego przeżywania zdarzeń i pewności siebie. Ciesząc się pełnią zmysłów, jesteśmy niezależni i czujemy się komfortowo.
•Umożliwia odpoczynek.
•Ułatwia koncentrację.
Z wadą słuchu można się urodzić, można też nabyć ją w trakcie życia. Niezależnie od tego, co jest problemem pogorszenia słuchu – chory odczuwa dyskomfort na co dzień. Wynika on z utrudnionej komunikacji – niewyraźnego odbioru dźwięków, powodującego błędne odczytywanie mowy.
Ubytek słuchu rozwija się zwykle powoli, przez wiele lat, a jego efekty stają się widoczne stopniowo. Co najczęściej powoduje, że gorzej słyszymy:
•Hałas jest podstawowym czynnikiem wpływającym na pogorszenie słuchu, jego długotrwałe natężenie może trwale uszkodzić słuch np.: ruch uliczny w dużych miastach.
•Głośne słuchanie muzyki: wiele osób korzysta ze słuchawek podczas słuchania muzyki. Warto zrezygnować ze słuchawek dousznych na rzecz takich rodzajów jak np.: nauszne otwarte lub półotwarte. Najlepszym wyjściem jest słuchanie muzyki przez głośniki, ponieważ po drodze do ucha dźwięki rozpraszają się i nie stanowią tak dużego obciążenia dla słuchu.
•Przebyte choroby: ostre, przewlekłe zapalenie ucha środkowego lub wewnętrznego.
•Stosowanie niektórych leków.
Dlatego tak ważne jest badanie naszego słuchu. Nawet jeśli nie pojawiają się wyraźne symptomy, że są jakieś problemy ze słuchem, co jakiś czas dobrze jest wykonać profilaktyczne badanie.
Dla dobrego słuchu bardzo istotna jest również właściwa higiena uszu oraz ochrona ich przed zimnem i wiatrem.
Badanie słuchu: 10 i 12 grudnia 2018r.

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.