„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016-2020, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Priorytet 3 – Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.Celem priorytetu jest wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów przez wspieranie organów prowadzących szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne dla dzieci i młodzieży, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne, a także szkoły, zespoły szkół i szkolne punkty konsultacyjne przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej oraz biblioteki pedagogiczne w podejmowaniu przedsięwzięć w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa.

(źródło: http://www.mkidn.gov.pl)

W ramach tego programu w  sierpniu 2018r. Szkoła Podstawowa nr 6  otrzymała dofinansowanie na zakup książek do biblioteki szkolnej za łączną kwotę 15 tys. zł. (12 000 zł z dotacji + 3 000 zł od organu prowadzącego szkołę). Księgozbiór szkolny wzbogacił się o  868 nowych książek – lektur i nowości wydawniczych dla dzieci, młodzieży oraz rodziców. Zamówione książki dotarły do biblioteki we wrześniu 2018. Następnie każda została wprowadzona do inwentarza biblioteki szkolnej (wszystko w systemie komputerowym MOL Net +). W kolejnym kroku książki zostały obłożone w folię. W tych czynnościach pomagali mi oczywiście uczniowie  w ramach wolontariatu, aby już w listopadzie 2018 wszystkie nowości trafiły na półki naszej biblioteki. Obok zakupu książek zaplanowałam szereg inicjatyw promujących czytelnictwo w szkole, szereg działań wskazujących na współdziałanie szkoły w środowisku lokalnym.

Koordynatorką programu jest pani Aleksandra Mitula.