4 grudnia obchodzimy Dzień Górnika. Uczniowie klasy III a nie zapomnieli o tym święcie i zaprosili do swojej klasy górników z Kopalni Borynia – Zofiówka – Bzie. Górnicy ubrani byli w piękne, galowe mundury. Na górniczej czapce, która poprawnie nazywa się czako, lśniły białe pióropusze. Szczególnie duże zainteresowanie wzbudziły ozdobne szable, kordziki i kordylas. Panowie w niezwykle ciekawy sposób opowiedzieli o tym kim jest górnik, na czym polega jego odpowiedzialna i ciężka praca oraz z jakich elementów składają się ich stroje. Wyjaśnili, dlaczego święto górników nazywane jest „Barbórką”. Goście starali się odpowiedzieć na wszystkie zadawane przez dzieci pytania. Jeden z górników jest ratownikiem górniczym. Pokazał dzieciom, jak wygląda jego codzienny strój, opowiedział o swojej pracy i zaprezentował akcesoria niezbędne podczas pracy pod ziemią. Na zakończenie uczniowie podziękowali za ciekawe i pełne wrażeń spotkanie. Przekazali naszym gościom dyplomy, upominki, albumy oraz złożyli życzenia z okazji Dnia Górnika. Górnicy przygotowali natomiast dla dzieci słodką niespodziankę. Nie zabrakło też czasu na sesję zdjęciową.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy i życzymy:
Górnicy!
TYLU WYJAZDÓW, ILE ZJAZDÓW!