Dzień Ziemi 2021
Dzień Ziemi to międzynarodowe święto, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych i proklimatycznych wśród obywateli i obywatelek. To doskonała okazja, aby poruszyć temat naszej więzy z naturą, możliwości ochrony przyrody i klimatu z uczniami i uczennicami, a przy okazji pozwolić się zainspirować!
EARTH DAY- DZIEŃ ZIEMI corocznie obchodzony w dniu 22 kwietnia, uważany jest za największe ekologiczne święto świata.
Dzień ten obchodzony jest od 1970 roku, a sama idea obchodów została wypromowana dzięki działaniom Amerykanów.
W Polsce tradycje związane z obchodami tego dnia są nieco krótsze, ponieważ Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. Wtedy to zaczęły powstawać organizacje pozarządowe, które zajęły się popularyzacją ekologii.
Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które żyje w sposób świadomy, i ostatnim, które ma szansę naprawić wyrządzone dotychczas szkody. Zacznijmy działać!
Hasło przewodnie tegorocznych obchodów święta zainspirowało uczniów naszej szkoły do szeregu przemyśleń oraz działań:
Razem dla klimatu!
Uczniowie klas 1-3 wraz ze swoimi wychowawcami poznawali problemy związane z nasza planetą poprzez prezentacje, quizy, prace plastyczne oraz piosenki ekologiczne. W wielu klasach były wykonywane Mapy myślowe a nawet eksperymenty ekologiczne – malowanie Ziemi. Uczniowie wykonywali plakaty i uczyli się zasad prawidłowej segregacji odpadów. Poznawali również zagrożenia dotyczące zwierząt i roślin, układali hasła jak dbać o dobrodziejstwa naszej Ziemi. Część uczniów podjęła się nawet praktycznej pomocy dla planety – ruszyli z workami w miasto i sprzątali śmieci!!!
W klasach starszych 4-8 również analizowano problemy związane z zagrożeniami dotykającymi Ziemię a wynikającymi głównie z działalności człowieka. Dyskutowano nad przyszłością energetyki na świecie i czym zastąpić węgiel, który teraz dominuje. Przypomnieliśmy sobie również z czego wynikają zmiany klimatyczne, co powoduje efekt cieplarniany, czym są i jak zagrażają nam kwaśne opady, z czego tworzy się trujący smog. Wychowawcy zachęcali uczniów do działań na rzecz środowiska- posprzątania okolicy ( i to się działo z udziałem uczennic klasy 7a! – brawo!!! ) , aktywnego segregowania odpadów, zachowań proekologicznych na co dzień np. zakupy z własną siatką, rowerem zamiast autobusem, mniej czasu przed komputerem, nie marnowanie żywności itp.
Również uczniowie spędzający czas na świetlicy nie pozostali bierni w Dniu Ziemi. Po poznaniu genezy święta, dyskusji i rozmowach wykonali piękny plakat dotyczący ochrony Ziemi.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za podjęte działania i mamy nadzieję, że zdobyta wiedza oraz doświadczenia zaowocują w codziennych czynnościach i wszyscy przyczynimy się do lepszej kondycji naszej pięknej planety, zgodnie z tegorocznym hasłem:
Razem dla klimatu!
Nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 im. Janusza Korczaka w Jastrzębiu-Zdroju

autorka grafiki: Klaudia Borejza kl.4b