W dniach od 11 do 15 grudnia 2017 roku w naszej szkole odbył się „Matematyczny Tydzień”.
Zaczął się on jednak już 6 grudnia, kiedy to klasy siódme odwiedziły Świat Techniki w Ostrawie. Uczniowie mieli okazję poznać tajniki wielu nauk, w tym matematyki. Borykali się między innymi z grami logicznymi, objętością brył, mieli również możliwość udowodnienia twierdzenia Pitagorasa.
Chcąc przekonać uczniów, że matematyka to nie tylko algorytmy, równania czy też tak nielubiane zadania tekstowe, tydzień ten przebiegał pod hasłem: „Bawimy się matematyką”.
Połowa grudnia to czas, w którym wszystko dookoła przypomina nam o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia. Zadbaliśmy więc, aby świąteczna atmosfera zagościła również w naszej szkole (choć w niecodzienny sposób):
1. „Za oknem śnieg, święta tuż, tuż…-matematyczną choinkę stwórz” – konkurs plastyczny na najefektowniejszą choinkę matematyczną.
2. „Czas nadchodzi, by choinkę przyozdobić, więc cacuszka choinkowe trzeba zrobić”- konkurs na najbardziej oryginalną, matematyczną ozdobę choinkową.
Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością podczas wykonywania prac konkursowych. Wśród ozdób choinkowych znajdziemy miedzy innymi bryłę w kształcie znaku mnożenia, pięknie przyozdobioną szóstkę ( która jest cyfrą, wyjątkowym stopniem oraz numerem naszej szkoły), kulę z wyhaftowanym napisem „Matematyka Królową Nauk”, liczbę ? czy bombkę z tabliczką mnożenia. Nie zabrakło również aniołków.
W poniedziałek rozpoczęliśmy strojenie naszej wyjątkowej choinki. Ostatnie ozdoby zostały zawieszone we wtorek.
Dla chętnych uczniów przygotowano zajęcia, w czasie których wprowadzono elementy programowania. Zajęcia odbyły się we wtorek. Ich zabawowa forma (Trasa Świętego Mikołaja) sprawiła, że uczniowie chętnie i z zapałem podeszli do rozwiązywania przedstawionego im zadania.
Tego samego dnia dla uczniów klas IV przygotowano dyktando matematyczne. Efektem pracy dzieci były ilustracje przedstawiające symbole zimowo- świąteczne.
Kolejne dwa dni spędziliśmy przy tworzeniu modeli szkieletowych dwudziestościanów foremnych. Wykonane z kolorowego papieru modele są wyjątkowo efektowną ozdobą korytarza szkolnego naszej szkoły.
Krzyżówka to nie tylko zabawa, ale również sposób na wykazanie się wiedzą. Tydzień z matematyką w naszej szkole dawał uczniom i taką możliwość. Chętni uczniowie zmagali się z matematyczną krzyżówką. Ilość chętnych przerosła nasze oczekiwania. Hasło poprawnie rozwiązanej krzyżówki brzmi: „ZDROWYCH I WESOŁYCH ŚWIĄT”. Są to jednocześnie nasze życzenia dla Was- drodzy Uczniowie- i dla Waszych Rodzin.
Klaudia Stabla
Dorota Zgryska

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.