3 grudnia w przeddzień Dnia Górnika do Szkoły Podstawowej nr 6 w Jastrzębiu – Zdroju zawitali niezwykli goście. Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko ze świętami i Mikołajem, ale także ze św. Barbarą oraz obchodami górniczego święta, czyli Barbórką.
Z okazji Dnia Górnika zaprosiliśmy do klasy I a „prawdziwego” górnika Pana Sławomira Sobczaka z Kopalni „Borynia– Zofiówka- Jastrzębie” Ruch „Jastrzębie”, aby mógł on przybliżyć dzieciom swój zawód. Ku naszemu ogromnemu zaskoczeniu górnik – ubrany w odświętny strój – przyszedł w towarzystwie dwóch nieznajomych, tajemniczych osób. Jak się potem dowiedzieliśmy, był to ratownik górniczy i Skarbnik. Górnicy opowiedzieli o pracy w kopalni oraz pokazali dzieciom wiele ciekawych sprzętów, które pomagają górnikom w pracy pod ziemią i w akcjach ratunkowych. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowiadań i przymierzały sprzęt ratowniczy. Ukradkiem jednak cały czas zaglądały na tajemniczą postać – „ducha kopalni”. Skarbnik, jak głosi legenda. w zależności od sumienia człowieka albo mu pomaga i ratuje z opresji, albo prowadzi górnika na zgubę. Dobrzy ludzie nie muszą się go obawiać, wręcz powinni mu ufać…
Na koniec nie zabrakło oczywiście prezentów od górników dla małych słuchaczy. Każdy dostał bryłkę prawdziwego węgla oraz słodki upominek. Uczniowie zaś wręczyli górnikom i „Skarbnikowi” upominki, kwiaty i samodzielnie wykonany album z rysunkami wykonanymi węglem. Złożyli życzenia i recytowali wiersze napisane specjalnie na tę okazję. To był niezwykły dzień, który na długo pozostanie w pamięci uczniów klasy I a.

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.