PRZYCZYNY SIĘGANIA PO ALKOHOL PRZEZ DZIECI

 
Nikt nie musi państwu mówić, ile robicie dla swoich dzieci, które właśnie wchodzą w wiek dojrzewania. Nie trzeba udowadniać, ile ciężkiej pracy, czasu i wysiłku – żeby już nie wspomnieć o nieskończonej cierpliwości – wymaga wychowanie każdego dziecka. Dbacie, by dostatecznie długo spało i dobrze się odżywiało. Tulicie je, gdy ma koszmarne sny, pocieszacie z powodu kiepskiego stopnia itp. Ale w naszym życiu, tak jak w życiu każdej rodziny, morze zdarzyć się coś, co wystawi na próbę rodzicielskie siły, wywoła lęk, sprawi, że poczujecie się bezradni… Jaka to będzie próba – nie wiadomo. Wiadomo jednak, że może to być alkohol. 
Z przeprowadzonych ankiet w klasach V wynika, że prawie każdy uczeń próbował, byli uczniowie, którym to się zdarzyło nawet kilka razy.

Wraz ze zmianą wzorów konsumpcji w Polsce oraz obfitym zaopatrzeniem sklepów w napoje alkoholowe, młodzi ludzie coraz częściej systematycznie piją piwo, a są tacy, którzy robią to codziennie. Na dodatek żyją      w przekonaniu, że piwo to przecież żaden alkohol. Ta nowa moda dotyczy zarówno dorastających chłopców, jak     i dziewcząt. Piwo jest reklamowane jako napój skojarzony z zabawą, energią, młodością. Ponad połowa młodych ludzi pije alkohol we własnym domu, 14 %- u krewnych, a co dziesiąty u przyjaciół. Niemal 10 % stwierdziło, że pije na ulicy, 4 % – że w lokalu. 
 
JA SAM CZASEM COŚ PIJĘ, WIĘC JAK MAM SWOJEMU DZIECKU MÓWIĆ,  ŻEBY TEGO NIE ROBIŁO?
 
To proste.
Są bowiem oczywiste powody, dla których picie niewielkich ilości alkoholu, choć nie szkodzi dorosłym, bywa niebezpieczne dla dzieci. Ważne jednak, w jaki sposób powiecie państwo o tym swojemu dziecku. Jak najlepiej zacząć?
  –   Po pierwsze od tego, że organizm dziecka czy młodego człowieka różni się od organizmu człowieka dojrzałego. Młody organizm nadal rośnie i rozwija się – zarówno w środku jak i na zewnątrz. Picie alkoholu przed okresem dojrzewania i w czasie dojrzewania może zablokować normalny wzrost, rozwój psychiczny           i fizyczny, utrudnić uczenie się, zaburzyć zdrowe kontakty z rówieśnikami i dorosłymi.
  –    Po drugie dzieci i młodzież nie poznali jeszcze granicy bezpieczeństwa, a alkohol, choćby tylko jedno piwo, działa przecież znacznie silniej na człowieka młodego niż dorosłego. Po alkoholu poważnemu zaburzeniu ulega zdolność oceny rzeczywistości, refleks i koordynacja ruchowa. Nawet po jednym piwie pływanie może okazać się niebezpieczne, jazda rowerem niemożliwa, a nauczenie się czegoś niemożliwe.
  –    Po trzecie młodzi ludzie są mniej odporni na presję rówieśników, którzy chcąc im zaimponować demonstrują swoją odwagę po alkoholu. Powiedz swojemu dziecku, że je kochasz i zależy ci na tym, aby nie piło, ponieważ znasz wiele osób, którym alkohol zniszczył życie.
 
JAK MOGĘ POMÓC DZIECKU NIE PIĆ?
 
   Prawdopodobnie – wcześniej czy później – ktoś zaproponuje twemu dziecku kieliszek wina czy puszkę piwa. Umiejętność mówienia „nie” to coś czego dziecko powinno i może nauczyć się w domu.
       
CO TO ZNACZY MIEĆ ZDROWE DZIECKO?
 
      Wszyscy rodzice chcieliby, żeby ich dziecko:
czuło się dobrze fizycznie i zdrowo wyglądało;
dobrze czuło się samo ze sobą;
było radosne i twórcze;
miało sympatycznych i oddanych kolegów;
dobrze radziło sobie w szkole;
wyrosło na mądrego, odpowiedzialnego i twórczego dorosłego.
 
DLACZEGO DZIECI SIĘGAJĄ CZASEM PO ALKOHOL?
 
Dzieci wchodząc w wiek dojrzewania przechodzą jakby ponowne narodziny, a równocześnie przygotowują się do dorosłości. Mimo, że zaczynają wyglądać jak ludzie dorośli, w wielu sprawach są jeszcze dziećmi. To czas konfliktów z rodzicami, nauczycielami, czas podważania autorytetów, czas gdy grupa rówieśnicza ma ogromną rolę w ich życiu. Jest to czas, kiedy zaczynają interesować się płcią przeciwną, robią się niepewni siebie, często zmienia im się nastrój. To właśnie moment, kiedy młodzi ludzie podejmują decyzję, czy próbować alkohol i papierosy, czy nie.
 
DZIECI ZACZYNAJĄ PIĆ, ŻEBY:
 
1.Dopasować się do kolegów i należeć do grupy
 
 Gdy dzieci wchodzą w wiek poszukiwania związków poza domem, najważniejszym dla nich jest należeć i pasować do jakiejś „paczki”. Dzieci często wiedzą, że ci, z którymi chcą się „zakolegować” piją, a jednak potrzeba przynależności jest tak silna, że wcale im to nie przeszkadza. Dzieci i młodzież są gotowi na wszystko, by nie zostać odmieńcami.
 
2.Czuć się dorosłym
 
  Dzieci wchodząc w wiek dojrzewania kształtują swoje postawy wobec picia, palenia i narkotyków. W skutek nacisków rówieśników, obserwacji zachowań dorosłych, a także zachęcających informacji z telewizji zmieniają swój negatywny wcześniej stosunek do alkoholu. Motyw picia może być dodatkowo wzmocniony przez bliskich dziecku dorosłych – w domach rodzinnych, gdzie rodzice dużo piją, dzieci częściej próbują alkoholu.
 
3.Być „spoko” i na luzie
 
 Młody człowiek wkraczający w wiek dojrzewania jest spięty, niepewny siebie, wstydzi się, często czuje się zażenowany, dlatego też młodzi ludzie piją, bo chcą pozbyć się napięcia i niepewności, bo chcą swobodniej poczuć się w towarzystwie, zwłaszcza wobec osób przeciwnej płci.
 
4.Lepiej się poczuć
 
 Niektórzy ludzie, nie tylko zresztą młodzi, myślą, że alkohol poprawi im samopoczucie albo pozwoli zapomnieć o kłopotach. Dzieci, które zaczynają pić alkohol, żeby się lepiej poczuć, potrzebują zazwyczaj pomocy psychologa lub innej życzliwej osoby. Jeśli wydaje ci się, że twoje dziecko ma jakieś trudności, przekonaj je, że nie musi przeżywać ich w samotności i może poprosić kogoś o pomoc. Warto także, by zrozumiało, że umieć rozpoznać własną trudność i chcieć ją pokonać, nie jest oznaką słabości, lecz siły…
 
 5.Przestać być nieśmiałym
 
 Wszyscy młodzi ludzie przechodzą przez bolesne okresy niepewności, wstydu i nieśmiałości (ty też prawdopodobnie masz takie wspomnienia), ale czasem dziecko nie jest w stanie sobie z tą trudnością poradzić. Jako rodzic przypominaj dziecku – czy raczej daj mu odczuć – jak jest ono dla ciebie ważne. Dzieci chcą czuć, że są coś warte dla swoich rodziców, rówieśników i świata…
 
 6.Sprawdzić jak to jest 
 
 Jednym z głównych motywów eksperymentów z piciem jest zwykła ciekawość. Alkohol otoczony jest wieloma mitami, na temat jego działania krążą dwuznaczne, a czasem także zakazanych doświadczeń. Jak zachęcać dzieci do eksplorowania takich sfer życia, które są ekscytujące, ale nie ryzykowne? Niestety nie ma na to żadnych łatwych recept…
 
7.Złamać zakaz
 
 Niektóre nastolatki piją właśnie dlatego, że nie wolno tego robić. Chcą sprawdzić siebie, a może także ciebie. To, że sprawdzają jak to jest złamać tak silny zakaz, nie znaczy, że będą to robiły zawsze – od „układów” między wami zależy, czym skończą się te eksperymenty.
 
8.Dobrze się bawić
 
Wielu młodych ludzi nie potrafi sobie wyobrazić dobrej zabawy bez alkoholu, czemu trudno się dziwić, bo w polskiej kulturze brak alternatywnych wzorów zabawy i spędzania wolnego czasu.
Najgorzej jednak wyglądają i najgorzej rokują przypadki tych młodych ludzi, którzy piją aby uciec od rzeczywistości, zapomnieć o trudnych lub nierozwiązanych problemach, zmniejszyć lęk, zwrócić na siebie uwagę w domu lub szkole, sprowokować.
            
            
 
Co mogą zrobić rodzice?
 
 Często pada pytanie. Czy my rodzice, możemy w ogóle zrobić coś w tej sprawie, jeśli nasze dzieci są po prostu takim głupim wieku i chcą wszystko same sprawdzić? 
 Niełatwo sobie z tym poradzić. Porozumiewanie się rodzica z dzieckiem to ciężka praca. Ale tę barierę można przełamać i wtedy nagle okazuje się, ile radości można mieć z kontaktu ze swoim nastoletnim dzieckiem.
 Oczywiście nikt nie ci nie powie, jak masz wychowywać swoje dziecko. Ważne jest, by porozumiewać się w sposób szczery i by komunikaty płynęły w obie strony. 
 
APEL DO RODZICÓW!
 
Rozmawiaj z dzieckiem
 
Nie stosuj cenzury, nie unikaj tematów zakazanych. Twoje dzieci muszą czuć, że mogą rozmawiać z tobą o wszystkim, począwszy od alkoholu czy seksu, a skończywszy na młodzieżowej modzie i piłce nożnej. Jeśli zmieniasz temat albo się wściekasz, gdy rozmowa staje się niewygodna, twoje dziecko przestanie zwracać się do ciebie ze swoimi problemami.
 
Słuchaj także tego, co dziecko mówi „między wierszami”
 
 Twój syn przychodzi i mówi: „Tata pozwala Tomkowi w sobotę wieczorem wypić piwo”. Prawdopodobnie chce się dowiedzieć, jakie jest twoje zdanie na ten temat. Testuje cię. Możesz oczywiście uciąć rozmowę. Porozmawiaj spokojnie. Takie rozmowy pozwolą twemu dziecku wypowiedzieć swoje poglądy, uczucia i wątpliwości, a tobie – dostarczyć mu rozsądnych wskazówek, jak poradzić sobie w takich sytuacjach. Na trudne tematy łatwiej przy tym rozmawiać używając trybu warunkowego. Co być zrobił, gdyby…
 
Język ciała
 
Twoje dziecko też  dobrze odczytuje komunikaty, które wysyłasz bez użycia słów. Jeśli dziecko chce z tobą porozmawiać, a ty właśnie czytasz gazetę albo oglądasz telewizję, to odłóż gazetę, wyłącz telewizor. Dopiero, gdy to zrobisz i spojrzysz dziecku w oczy, będzie wiedzieć, że naprawdę  jesteś gotowa słuchać.
 
Rodzicielskie pułapki
 
 Wszyscy rodzice od czasu do czasu tracą zimną krew – w końcu jesteśmy tylko ludźmi. Choć nie da się uniknąć wszystkich błędów, warto przynajmniej wiedzieć, jakie one są:
-Nie oceniaj bez przerwy tego, co robi twoje dziecko,
-Nie bądź zadufany w sobie,
-Nie dawaj zbyt wielu dobrych rad,
-Nie miej na wszystko gotowych odpowiedzi,
-Nie krytykuj, nie wyśmiewaj,
-Nie lekceważ problemów, z którymi przychodzi do ciebie dziecko,
-Nie bądź sztywny, zachowuj się tak, jak tego wymaga sytuacja,
-Gdy zaczynasz zdanie od słów: „Kiedy ja byłem w twoim wieku…”sprawdź, czy dalszy ciąg twojej wypowiedzi rzeczywiście pomoże twemu dziecku, czy tylko mu dopiecze.
-Jeśli jednak wpadniesz w którąś z tych pułapek, nie przejmuj się. Przyznaj się do błędu i przeproś. Twój syn (lub twoja córka) na pewno kocha cię na tyle, by ci wybaczyć…
 
Na zakończenie przedstawię państwu 10 sposobów, żeby pomóc dziecku nie pić
 
1.Rozmawiaj z dzieckiem o alkoholu i narkotykach
Nie strasz i nie „truj” – po prostu przekaż dziecku obiektywne informacje zawarte w tej broszurce lub gdzie indziej na temat działania alkoholu oraz mechanizmu uzależniania się i wyjaśnij wszystkie wątpliwości.
 
2.Naucz się naprawdę wysłuchiwać swoje dziecko.
Mówienie to tylko połowa sukcesu. Musisz także umieć słuchać i wiedzieć, kiedy dziecko tego potrzebuje – pozwoli wam to otwarcie porozumiewać się. 
 
3.Pomóż dziecku dobrze czuć się ze sobą.
Nastolatki są często niepewne siebie. Bardzo ważne jest dla nich, gdy wiedzą, że rodzice im ufają, wierzą w ich wartość, doceniają ich umiejętności, liczą się z ich zdaniem.
 
4.Pomóż dziecku zbudować sobie jasny system wartości.
Silny system wartości, jasne poczucie, co jest dobre, a co złe, da dziecku odwagę podejmowania samodzielnych decyzji na podstawie własnego zdania, a nie presji kolegów.
 
5.Bądź dobrym modelem i przykładem.
Dzieci dobrze znają twoje obyczaje i postawy wobec alkoholu – ich nie da się łatwo oszukać. Pamiętaj, że jeśli ty sam masz problemy z piciem, twoje dziecko ma większą niż jego koledzy szansę aby mieć podobne kłopoty.
 
6.Pomóż dziecku radzić sobie w sytuacjach nacisku ze strony kolegów.
Zwłaszcza dzieci, które uczono, jak być miłym, serdecznym i sympatycznym mogą mieć trudności w opieraniu się naciskom otoczenia.
 
7.Ustal jasne zasady dotyczące alkoholu i narkotyków.
Obowiązujące w waszym domu zasady powinny być jasne i spójne. Powiedz dzieciom, że nie wolno im pić, palić, zażywać narkotyków oraz robić innych rzeczy, na które się nie zgadzasz.
 
8.Zachęcaj dzieci do rzeczy zdrowych i twórczych.
Zorganizuj dzieciom coś ciekawego, zachęć do sportu, jakiegoś hobby, zajęć pozaszkolnych. Najlepiej jeśli czasem sam też będziesz coś robił z nimi!
 
9.Porozmawiaj z rodzicami innych dzieci.
Wszyscy przechodzą przez to samo, co ty. Pogadaj z sąsiadami, rodzicami innych dzieci z twojego otoczenia. 
 
10.Wiedz, jak postąpić, gdy coś podejrzewasz.
Naucz się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze świadczące o tym, że twoje dziecko zaczęło „eksperymenty” z alkoholem i dowiedz się, do kogo możesz zwrócić się o pomoc.
 
 
 

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.

© 2020 Szkoła Podstawowa nr 6 im. Janusza Korczaka Suffusion theme by Sayontan Sinha