PIERWSZE UCZNIOWSKIE DOŚWIADCZENIA DROGĄ DO WIEDZY to  Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżet państwa. Beneficjentem Projektu jest Grupa Edukacyjna S. A., a instytucją Pośredniczącą – Ministerstwo Edukacji Narodowej (nr umowy z GE S.A 268/M/SK/2009).

W Projekcie w roku szkolnym 2010/2011 bierze udział klasa Ia (28 uczniów). Projekt ten w SP – 6 realizowany jest już 3 rok. Hasło przewodnie w tym roku  – „ Nauka to świetna zabawa”. Termin realizacji od 02.11.2010 do 20.06.20011r. Zajęcia odbywają się od 3 stycznia 2011r 2 razy w tygodniu po 2 godz. lekcyjne.

Głównym celem projektu jest wdrożenie elastycznego modelu edukacji, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów, z wykorzystaniem nowatorskich metod i treści kształcenia. Wieloaspektowe wspieranie rozwoju umysłowego, emocjonalnego, społecznego, fizycznego i motorycznego dzieci rozpoczynających naukę szkolną odbywają się poprzez kształtowanie kompetencji kluczowych w oparciu o teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera. Wykorzystywanie w praktyce tej teorii zapewniają uczniom doświadczenia edukacyjne i społeczne na miarę ich zainteresowań, uzdolnień, możliwości i potrzeb. Umożliwia działania we wszystkich dziedzinach aktywności prowadzących do rozwijania kompetencji kluczowych, a szczególnie językowej, matematyczno – przyrodniczej, artystycznej, ruchowej, komunikacyjno – informacyjnej, oraz społecznej: intrapersonalnej i interpersonalnej.

Projekt stwarza warunki wszechstronnego rozwoju dziecka, kreatywności, ciekawości poznawczej i otwartości na wiedzę. Wpływa na poprawę jakości edukacji poprzez modernizację treści i metod kształcenia. Rozwija umiejętności uczniów w zakresie kompetencji kluczowych. Podnoszenie kompetencji i wiedzy uczniów w zakresie nauk o znaczeniu kluczowym dla gospodarki i edukacji zadecyduje o przyszłych losach ucznia, wyznaczy jego stosunek do nauki, dostarczy elementarnej wiedzy o sobie i świecie.

Plan zajęć pozalekcyjnych
Tytuł:  Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy.
„Nauka to świetna zabawa”

Główne zadania:
Celem zajęć kształtowanie kompetencji kluczowych w oparciu o teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera poprzez:

– praktyczne działanie uczniów rozwijające refleks, spostrzegawczość, koncentrację, cierpliwość, sprawność motoryczną i ruchową;
– zabawy integrujące grupę; kształtowanie umiejętności współpracy w grupie, brania odpowiedzialności za powierzone zadanie;
– wspieranie właściwego zachowania się wobec rówieśników i dorosłych, przestrzeganie powszechnie obowiązujących norm i zasad;
– kształtowanie samokontroli, samodzielnego myślenia, pokonywania trudności;
– rozwijanie spontanicznej aktywności twórczej umożliwiającej wyrażanie przeżyć i emocji;
– pobudzanie do wypowiedzi ustnych; wspieranie rozwoju mowy i rozumienia;
– rozwijanie wrażliwości artystycznej – muzycznej i plastycznej- rozwijanie zainteresowań;
– rozwijaniu inteligencji wizualno – przestrzennej; zdolności percepcyjnych;
– rozwijanie działań matematycznych poprzez manipulowanie; nabywanie umiejętności pisania i czytania;
– kształtowanie poczucia własnej wartości, wiary w sukces oraz pozytywną samoocenę;

Głównym celem Projektu jest wdrażanie elastycznego modelu edukacji, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości dzieci.