Anna Onichimowska (ur. 28 stycznia 1952 w Warszawie) – poetka, prozaik, dramatopisarka, autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz scenariuszy radiowych, telewizyjnych i filmowych, w latach 1995 – 2003. Napisała różnych znanych i ciekawych dzieł  jak ,,Gdybym miał konia”, ,,Duch starej kamienicy” oraz ,, Samotne wyspy i storczyk”. Anna Onichimowska jest autorką ponad dwudziestu książek dla dzieci i młodzieży, wielu sztuk teatralnych, telewizyjnych i radiowych, laureatką licznych prestiżowych nagród krajowych i międzynarodowych. Jej utwory były tłumaczone na angielski, włoski, francuski, niemiecki, chiński i koreański. Trzy książki (współautor: Tom Paxal) zostały opublikowane w Finlandii po szwedzku. Utwory Anny Onichimowskiej cieszą się nie tylko niesłabnącym powodzeniem u czytelników, ale również dużym uznaniem krytyki literackiej. Autorka ponad czterdziestu książek – głównie dla dzieci i młodzieży, wielu scenariuszy, sztuk teatralnych, telewizyjnych i radiowych, laureatka licznych prestiżowych nagród krajowych i zagranicznych. Jej Dobry potwór nie jest zły otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, Najwyższa góra świata została wpisana na Listę Honorową IBBY. Autorka nominowana była do nagrody Prezydenta RP i głównej nagrody w Cannes, w konkursie im. K. Kieślowskiego za scenariusz do Dnia Czekolady (razem z J.P. Bławutem). Jej książki, opowiadania i dramaty tłumaczone są na włoski, francuski, angielski, słoweński, niemiecki, koreański, chiński. Trzy książki (współautor: Tom Paxal) zostały opublikowane w Finlandii po szwedzku.

Onichimowska Anna

Lot komety

W chwilach kryzysu, w poczuciu osamotnienia,
lgniemy ku ludziom, gotowym podać nam rękę.
Nie zawsze wyciągnie ona na suchy i bezpieczny ląd.
Bywa, że zepchnie w mroczne, pełne wirów wody,
z których wydobycie się graniczy z cudem…

„Marzeń nigdy nie jest za dużo”

 

 

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.

© 2020 Szkoła Podstawowa nr 6 im. Janusza Korczaka Suffusion theme by Sayontan Sinha