W grudniu 2020 ogłosiłam akcję: „CZYTASZ? CZYTAM!”
Zachęcałam do zrobienia zdjęcia książek, które aktualnie czytacie i wysłanie  go na adres: a.mitula@sp6jz.edu.pl.

I kilka fotek przyszło -poniżej je dołączam- DZIĘKUJĘ  i cieszę się, że inspirujecie:)

Jednak ja wiem, że Wy czytacie więcej i przedłużam tę akcję BEZTERMINOWO 🙂 Czytajmy więc- dla przyjemności, dla uspokojenia, dla rozwoju emocjonalnego oraz dla odbycia najwspanialszych podróży, mimo pozostawania w ograniczeniach…Czekam na Wasze fotografie.
Pamiętajcie, by się podpisać w treści mejla.

Pozdrawiam czytelników – BIBLIOTEKA JEST CZYNNA CODZIENNIE OD 8.00 DO 14.00.

Najmłodsi z klas 1-3 mają dostęp bezpośredni wg ustalonych zasad. Starszych zapraszam do kontaktu online – w/w e-mail, TEAMS lub  e-dziennik- proszę, tak jak dotychczas zamówić i odebrać książkę w umówionym terminie.

Pozdrawiam Was 🙂

 

Przypominamy o trwającym konkursie dla uczniów „Rodzinne wspomnienia ocalimy od zapomnienia”. Święta to idealny czas aby porozmawiać z babcią, dziadkiem lub inna bliską osobą, która pamięta czasy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego!
Do wygrania atrakcyjne nagrody – wysokiej klasy laptop, kamerka GoPro oraz głośnik JBL!

Powyższy konkurs to jedna z trzech propozycji przygotowanych przez Fundację JSW w ramach upamiętnienia i kultywowania Porozumienia Jastrzębskiego.
„40-LECIE POROZUMNIEA JASTRZĘBSKIEGO – RODZINNE WSPOMNIENIA OCALIMY OD ZAPOMNIENIA”.

Jesteśmy Fundacją która za jeden z najważniejszych celów stawia sobie kultywowanie historii i tradycji. Te wartości leżą u podstaw etosu górniczego stanu , dlatego w tym wyjątkowym momencie , jakim jest 40 rocznica Porozumienia Jastrzębskiego, zwracamy się z apelem – pomóżcie nam ocalić wspomnienia naocznych świadków i bohaterów tych historycznych wydarzeń. Wielu z nich już odeszło od nas na zawsze , a wraz z nim bezcenne wspomnienia będące świadectwem historii. To właśnie dlatego wspomnienia tych którzy są z nami, maja dla nas tak wielką wartość. Razem uda nam się zbudować wielowymiarowy i ludzki w swoim wyrazie, obraz historycznych wydarzeń z sierpnia i września 1980 roku.

Istotnym elementem tradycji jest wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenia. Dlatego zależy nam na tym, aby wspomnienia dziadków czy ojców zbierali przedstawiciele najmłodszego pokolenia. Jesteśmy przekonani że konkursowe prace będą rodzinnymi historiami, które powstaną na kanwie międzypokoleniowych opowieści.

Zadaniem uczestników konkursu jest stworzenie materiału w wersji multimedialnej – przeprowadzenie wywiadu/rozmowy z osobą, która pamięta czasy Porozumienia Jastrzębskiego oraz przedstawienie w dowolnej formie jego rezultatów – może to być film, teledysk, nagranie audio, praca plastyczna, itp. Osobą udzielającą wywiadu może być zarówno członek rodziny, znajomy, jak i dowolna osoba, która zdaniem uczestnika konkursu może w ciekawy sposób opowiedzieć o swoich wspomnieniach sprzed 40 lat. Naszym celem jest poszerzenie świadomości młodych pokoleń w zakresie lokalnej historii oraz utrwalenie wspomnień naocznych świadków tamtych wydarzeń.

Konkurs ma charakter edukacyjny. Celem Konkursu jest wyłonienie najciekawszych pomysłów uczniów przedszkoli, szkół podstawowych lub szkół ponadpodstawowych na utrwalenie wspomnień osób uczestniczących w wydarzeniach związanych
z podpisaniem Porozumień Jastrzębskich o historycznych wydarzeniach sprzed 40 laty.

Szczegóły w załączeniu oraz na stronie www.fundacjajsw.pl, a także naszych kanałach społecznościowych FB i Instagram.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, pozostaję do dyspozycji.

Pozdrawiam
Magdalena Szynal

KONKURS Wspomnienia ocalimy od zapomnienia

W dniach 30.11-11.12 odbył się w naszej szkole konkurs „Najładniejsza Kartka Bożonarodzeniowa”. Konkurs był skierowany do uczniów klas 7 i 8 uczących się języka niemieckiego, ponieważ wraz z wykonaniem kartki należało umieścić na niej życzenia świąteczne w języku niemieckim.
Zwycięzcy- klasy 7:
1m.Hanna Kaleta kl.7a,
2m.Natalia Wawrzeńczyk kl.7c,
3m. Daniel Adamski kl.7a.
Zwycięzcy- Klasy 8:
1m.Julia Wróbel kl.8d,
2m.Martyna Metlak kl.8b,
3m. Natalia Redlin kl.8b,
wyróżnienie-Mikołaj Ostrowski kl.8d.

Konkurs przygotowały- A. Swaczyj i K. Wach.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

JAKI JESTEM?
Każdy z nas jest inny. Nie zawsze od razu to zauważamy. Często szukamy w innych osobach podobieństw do siebie i dopiero kiedy je widzimy, zaczynamy nawiązywać z kimś relację. Niektórym z nas jest trudno popatrzeć na siebie i nazwać swoje mocne i słabe strony. Poniżej jest zamieszczony arkusz, dzięki któremu możemy to poćwiczyć. Jeśli poznamy swoje mocne strony, będziemy wiedzieli, jakie nasze cechy wykorzystać do własnego rozwoju, osiągania celów. Znając swoje słabe strony, będziemy mogli podjąć pracę nad sobą, bądź nad naszymi niepowodzeniami.
Jaki jestem
Każdy z nas ma w swoim życiorysie mniejsze lub większe sukcesy, osiągnięcia. Jest to uzależnione między innymi od naszego wieku, zainteresowań, talentów itd.. Poniżej znajduje się dziennik sukcesów małych i dużych. Dla jednych samodzielne zrobienie sobie kanapek będzie dużym osiągnięciem, a dla innych nauczenie się jazdy na łyżwach. Zachęcam, abyście wypełniali takie dzienniczki co jakiś czas. W chwilach zwątpienia, lub kiepskiego nastroju, możecie sobie do nich zaglądać – myślę, że to poprawi Wam humor i wzmocni wiarę w siebie 🙂
Moje sukcesy
Jeśli nie macie możliwości wydrukowania arkuszy, możecie je sobie przerysować lub stworzyć inny według własnego pomysłu.
Myślę, że wykonanie powyższych zadań będzie doskonałym podsumowaniem na zakończenie roku 🙂
Autor: Anna Orzechowska

Masz problemy, nie czekaj, rozmawiaj o problemach.
Podaję telefony, na które można dzwonić w razie problemów, kłopotów:
800 70 22 22 linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego ( całodobowa i bezpłatna )
116 111Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży ( bezpłatnie i całodobowo, można pisać: www.116111.pl )
800 108 108 bezpłatna linia wsparcia dla osób po stracie bliskich ( w dni powszednie od godz. 14.00 do 20.00 )
116 123Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym ( bezpłatnie codziennie od godz. 14.00 do 22.00 )
22 594 91 00Antydepresyjny Telefon Zaufania Forum Przeciw Depresji

Również Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Jastrzębiu-Zdroju jest do dyspozycji, nr tel. 32 4717878. Można tam umówić się na spotkanie.
Pozdrawiam – pedagog

Zapraszamy do udziału w wolontariacie dotyczącym pisania kartek świątecznych z życzeniami.

Chętni uczniowie samodzielnie wykonują kartki i obdarowują nimi dzieci – wychowanków Domu Dziecka mieszczącego się na ul. Opolskiej w Jastrzębiu-Zdroju. Szkoła dysponuje listą dzieci.
Wykonując kartkę można korzystać z dostępnych artykułów plastycznych, wzorów życzeń, różnych symboli świątecznych.
Podpisaną kartkę prosimy włożyć do koperty i zostawić w sekretariacie szkoły do piątku 18.12.2020 roku do godz. 11.00.
Jeszcze w piątek zostaną dostarczone do instytucji!

“To człowiek człowiekowi najbardziej potrzebny jest do szczęścia” (Paul Thiry Holbach)

“Człowiek jest szczęśliwy tylko wtedy, kiedy kocha i coś daje. Albowiem większym szczęściem jest dawać niż brać” (Max Scheler)

Mimo pandemii z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia PCK organizuje zbiórkę darów.
Najlepsze byłyby dary o dłuższym terminie ważności np. mąka, kasza, ryż makaron, cukier, słodycze, mile widziane książki, zabawki, przybory szkolne, gry.
Dary można zawozić osobiście do Rejonowego Oddziału PCK, ul. 1 Maja 15, II piętro, 512 24 26 27, najlepiej we wtorki i piątki 10.00-12.00
Dary można przywozić również do SP6, w godzinach 8.00-15.00, w dniach 14.12-18.12.

Opiekun SU

 Szanowni Rodzice! Drodzy Uczniowie!

Z powodu zagrożenia koronawirusem wielu z nas jest zmuszonych do pozostania w domu. O nasz czas wolny konkurują producenci gier, filmów, programów telewizyjnych, a z nieco mniejszym rozgłosem również autorzy książek.
Badania udowodniły, że czytanie skutecznie niweluje stres: już 6 minut lektury obniża jego poziom o 60%!

Czytajmy więc – dla uspokojenia, dla rozwoju emocjonalnego oraz dla odbycia najwspanialszych podróży, mimo pozostawania we własnych czterech ścianach!

W dniach 10-21 grudnia 2021 biblioteka szkolna przeprowadza akcję: CZYTASZ? CZYTAM!. Zachęcam do zrobienia zdjęcia książek, które aktualnie czytacie i wysłania go na adres: a.mitula@sp6jz.edu.pl

Udowodnijmy, że wbrew obiegowej opinii uczniowie, rodzice i nauczyciele naszej szkoły CZYTAJĄ KSIĄŻKI 🙂

Dzisiaj obchodzimy DZIEŃ GÓRNIKA.
WSZYSTKIM GÓRNIKOM ŻYCZYMY TYLE SAMO ZJAZDÓW CO WYJAZDÓW!
Z okazji tego święta zachęcam Was do wykonania własnoręcznie czako, czyli czapki, która jest częścią stroju galowego (świątecznego) górnika.
Poniżej znajdują się instrukcje wykonania czako.
1. Wersja mini
Potrzebne materiały: rolki po papierze toaletowym, nożyczki, klej, taśma klejąca, piórka, czarny papier samoprzylepny lub inny, złoty lub żółty papier.
Najpierw przecinamy rolkę po papierze na pół, później oklejamy ją czarnym papierem. Ja miałam samoprzylepny więc było mi łatwiej. Później z przesłanego arkusza, które najlepiej od razu wydrukować na żółtym lub złotym papierze, wycinamy symbole i przyklejamy na czako. Można je również wydrukować na białym papierze i pokolorować. Jeśli ktoś potrafi może je sobie sam narysować .Oprócz tego trzeba wyciąć cienki żółty lub złoty pasek, który przyklejamy dookoła czapki u góry. Na sam koniec, od środka, za pomocą taśmy klejącej przyklejamy pióra. Gotowe!
Poniżej zdjęcia, które mam nadzieję pomogą Wam w wykonaniu pracy.

 

 

 

 

2. Wersja rzeczywista
Potrzebne materiały: czarna kartka z bloku technicznego (jeśli nie macie to może być biała + czarny papier samoprzylepny lub inny), nożyczki, klej, taśma klejąca, piórka, złoty lub żółty papier.
Wykonanie jest bardzo podobne, z tym, że najpierw musimy wyciąć szeroki pasek z czarnej kartki i skleić lub zszyć za pomocą zszywacza. Jeśli nie mamy czarnej kartki, to wycinamy z białej i oklejamy czarnym papierem lub malujemy czarnymi farbami. Wysokość paska wystarczy około 13 cm. Co do długości, to najlepiej zrobić przymiarkę na głowie. Z przesłanego arkusza wycinamy symbole i przyklejamy na czako. Oprócz tego trzeba też wyciąć cienki pasek, który przyklejamy dookoła czapki u góry. Na sam koniec, od środka, za pomocą taśmy klejącej przyklejamy pióra. Gotowe!
Poniżej zdjęcia, które mam nadzieję pomogą Wam w wykonaniu pracy.

 

 

 

 

Te własnoręcznie wykonane czako, może być świetnym prezentem dla górnika w Waszej rodzinie z okazji jego święta. Dla młodszych wersja czako jako kolorowanka.
https://drukowanka.pl/kolorowanka/czapka-gornicza-z-pioropuszem/
Zdjęcie: godło górnicze – szablon

 

 

 

 

 

Autor zdjęć i tekstu: Anna Orzechowska

Fundacja JSW zachęca do wzięcia udziału w KONKURSIE „Lekcja on-line – wyjaśnienie znaczenia Jastrzębskiego Porozumienia”.
Do wygrania atrakcyjne nagrody – wysokiej klasy laptopy!
Powyższy konkurs to jeden z trzech propozycji przygotowanych przez Fundację JSW w ramach upamiętnienia i kultywowania Porozumienia Jastrzębskiego. Szczegóły wkrótce!
Konkurs ma charakter edukacyjny. Celem Konkursu jest wyłonienie najciekawszych pomysłów na przeprowadzenie lekcji online na temat znaczenia w historii Rzeczypospolitej Polskiej oraz województwa śląskiego Porozumienia Jastrzębskiego, dedykowanej dla dzieci i młodzieży uczęszczających do przedszkoli, szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Lekcja on-line ma zapoznać dzieci i młodzież z historycznymi wydarzeniami z przed 40 laty i umożliwić zdobycie wiedzy na temat Porozumień Jastrzębskich.
Szczegóły w załączeniu oraz na stronie www.fundacjajsw.pl, a także naszych kanałach społecznościowych FB i Instagram.

KONKURS Lekcja on-line

© 2021 Szkoła Podstawowa nr 6 im. Janusza Korczaka Suffusion theme by Sayontan Sinha