Szkoła Podstawowa nr 6 z Radą Rodziców i Zarządem Osiedla Pionierów zapraszają na FESTYN RODZINNY 26 maja br. o godz. 15.00- 19.00.
Szczegóły poniżej 🙂
ZAPRASZAMY!!!

Festyn- program

Rodzice uczniów zapisanych do klas I w roku szkolnym 2018/2019 proszeni są o zgłoszenie się do sekretariatu szkoły w celu złożenia podpisu na oświadczeniu potwierdzającym przyjęcie dziecka do szkoły.

Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są w Polsce trzy ważne święta. 1 Maja zapisał się jako Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
2 Maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to czci polskie barwy narodowe. Dzień Flagi poprzedza święto 3 maja, upamiętniające przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu, jakim była Konstytucja 3 maja z 1791 roku.

1 maja to święto państwowe ustawowo wolne od pracy. To Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy wprowadzony w 1889 roku dla upamiętnienia wydarzeń majowych w Chicago w Stanach Zjednoczonych. Święto to jest uczczeniem pamięci licznych ofiar, które domagały się między innymi 8-godzinnego dnia pracy.

2 maja jest świętem wyjątkowym. Od 2004 roku obchodzimy tego dnia Dzień Flagi. W czasach PRL-u tego dnia zdejmowano flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. W tym dniu, w 1945 roku, żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta.

3 maja upamiętnia wprowadzenie w Polsce Konstytucji. Ta ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Czteroletni w roku 1791 była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania zmurszałego ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Istniała nagląca potrzeba uzdrowienia Polski, wyciągnięcia jej z anarchii i uczynienia rządną. Reformy Sejmu i Konstytucja miały na celu wzmocnienie wewnętrzne kraju, przywrócenie jego dawnej świetności. Głównymi autorami Ustawy Rządowej, bo taką nazwę nadano Konstytucji 3 Maja, byli: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.

W piątek 27 kwietnia w naszej szkole uczniowie klas starszych pod kierunkiem p. A. Piotrowskiej przygotowali spektakl słowno- muzyczny. Upamiętniał on  wydarzenia z 3 maja 1791r. oraz przedstawiał obrazy historii Polski, o których nie wolno nam zapomnieć, a należy je z szacunkiem pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom.

źródło zdjęcia: https://www.powiatwodzislawski.pl/majowe-swieta-narodowe-%E2%80%93-wywies-flage.html

Rok 2018 jest bardzo wyjątkowy, nie tylko dlatego, że obchodzimy 55-tą rocznicę nadania praw miejskich Jastrzębia-Zdroju, ale przede wszystkim z uwagi na przypadające obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Mając na uwadze te dwie, jakże ważne dla naszej historii, rocznice, chcielibyśmy jako miasto w sposób szczególny zaakcentować Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Stąd pomysł na to, aby głównymi arteriami miasta – aleją Józefa Piłsudskiego oraz aleją Jana Pawła II, 2 maja o godzinie 16:00 wspólnie stworzyć symbol państwa polskiego, jakim jest flaga biało-czerwona.
Ten symbol Polski niepodległej o długości 550 metrów poniosą mieszkańcy, organizacje i instytucje, które w sposób szczególny wpisały się w jastrzębską historię.
Serdecznie Państwa zapraszam do przemarszu z flagą narodową.

Anna Hetman
Prezydent Miasta

Dzisiaj na lekcji przyrody uczniowie klasy 5c poznawali różne rodzaje uszkodzeń skóry i ciała. Następnie podczas pracy w grupach musieli poradzić sobie z wybranymi przypadkami związanymi z omawianą tematyką. Korzystali z dostępnych w pracowni materiałów opatrunkowych, część uczniów przyniosła nawet domowe mini apteczki. Wszystkim „poszkodowanym” udzielono fachowo pierwszej pomocy. Uczniowie pamiętali o zdezynfekowaniu „ran” oraz właściwym ich opatrzeniu. Po takiej lekcji potrafią już udzielić pierwszej pomocy. Wszystkim dopisywał dobry humor, a zabawa pokazała, że można się w taki sposób wiele nauczyć.

A oto krótki filmik z tej lekcji. https://www.youtube.com/watch?v=swy1wViOzgw

 

Kwiecień okazał się dla Akademii Sukcesu bardzo pracowitym miesiącem. Sam jego początek przyniósł nam wiele radości – otrzymaliśmy dofinansowanie z Urzędu Miasta Jastrzębie – Zdrój, dzięki czemu będziemy mogli częściej korzystać z ciekawych i atrakcyjnych wycieczek oraz imprez!
Nie marnując czasu i pięknej pogody, pierwsze grupy naszych kadetów w dniach 13-15.04 ruszyły na górski szlak Beskidu Żywieckiego. W kolejny weekend, tj. 21-22.04 grupa chłopaków ruszyła na wyprawę pełną wyzwań i męskich zmagań w Beskid Mały.
Zapraszamy na naszą stronę www.akademiasukcesu.net , gdzie w BLOGU JUNIORA (http://akademiasukcesu.net/blog-juniorow) można zapoznać się ze wspomnieniami naszych dzielnych turystów oraz obejrzeć piękne zdjęcia z górskich wędrówek.

Dnia 16 kwietnia 2018r. w naszej szkole odbyła się XXIV edycja Miejskiego Konkursu Ortograficznego o tytuł „Mistrza Ortografii” dla uczniów klas III szkół podstawowych Jastrzębia-Zdroju. Do konkursu przystąpiło 32 uczniów z 16 szkół. W związku z 55. urodzinami naszego miasta, uczestnicy zmagali się z dyktandem na temat historii, ośrodków kultury i położenia Jastrzębia.
W czasie sprawdzania prac przez wybranych nauczycieli z zaproszonych szkół, uczniowie mieli możliwość obejrzenia przedstawienia pt. „Królewna Śnieżka” przygotowanego przez młodych aktorów z klas piątych pod kierunkiem pani mgr Moniki Piekarskiej. Przygotowane smakołyki osłodziły czas oczekiwania na wyniki.
Następnie komisja w składzie: Przewodnicząca Komisji Edukacji – pani Anna Toborowicz, nauczyciel-doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej mgr Joanna Rajnysz, dyrektor SP 6 mgr Robert Bareja, pani mgr Dorota Barej oraz pani mgr Renata Targosz ogłosili wyniki XXIV Miejskiego Konkursu Ortograficznego. Zwycięzca poprzedniej edycji – uczeń naszej szkoły Daniel Adamski – przekazał puchar przechodni nowemu mistrzowi ortografii.
Laureatami tegorocznego konkursu zostali:

I miejsce – Maciej Macura z SP 10
II miejsce – Anna Króliczek z SP 17
III miejsce – Anna Suder z SP 9

Wyróżnienia otrzymali:
1. Bartłomiej Sajbor z SP 12
2. Karolina Socha z SP 15
3. Julia Spek z SP 6

Każdy uczestnik otrzymał nagrodę i dyplom za udział w konkursie. Laureaci otrzymali również nagrodę książkową. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

W poniedziałek 23 kwietnia w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Ziemi. Wszyscy uczniowie uczestniczyli w Ekologicznym Pikniku, podczas którego wspólnie zjedliśmy Ekologiczne Śniadanie na Trawie, na które składały się zdrowe przekąski, owoce, kolorowe kanapki z warzywami no i zdrowe napoje. Bardzo wesoło upłynął nam czas wspólnego piknikowania i jednocześnie pokazaliśmy sobie, że można jeść ciekawie, kolorowo i przede wszystkim zdrowo!
Tego dnia również podziwialiśmy ekologiczny wystrój pracowni naszych młodszych uczniów – uczniowie klas I-III z wielką starannością i pracowitością udekorowali własne pracownie pokazując, że tematyka ekologiczna nie jest im obca i potrafią dbać o środowisko.
Na korytarzu, w kąciku Patrona od rana pojawiła się wystawa prac ” Coś z niczego”. Uczniowie w swoich przestrzennych dziełach zaprezentowali wtórne wykorzystanie odpadów plastikowych. Wszystkie prace są bardzo pomysłowe. W konkursie tych prac komisyjnie zostały nagrodzone prace:
I miejsce Jessika Pabian I c ( kwiaty w wazonie)
II miejsce Natasza Zalcman I c ( kolorowy jeż)
III miejsce Natasza Banasiak II a ( wieża z nakrętek)
Niebawem zostanie rozstrzygnięty quiz ekologiczny, który trwał do 20 kwietnia.
Wszystkie działania naszych uczniów pokazały, że dobro naszej Planety nie jest nam obojętne. Znamy problemy ekologiczne Ziemi i potrafimy nie tylko o nich mówić ale również w działaniach zmieniać nasze złe nawyki.

Oto krótka fotorelacja.

Zapraszamy do oglądania! https://www.youtube.com/watch?v=sgo1KxHF1Dk

Hasłem kampanii Dnia Ziemi w 2018 r. jest walka z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami (A World without Plastic Pollution).
Celem każdego Dnia Ziemi jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody w wielu częściach świata. Tego dnia promuje się działania na rzecz walki z zanieczyszczeniem środowiska i edukowanie ludzi na całym świecie, jak wielki problem stanowi zanieczyszczenie środowiska odpadami zrobionymi z tworzyw sztucznych.

W naszej szkole 20 kwietnia (piątek) uczniowie klas młodszych zadbają o ekologiczny wystrój swoich sal i drzwi. Ponadto dla wszystkich zostanie przeprowadzony konkurs „Coś z niczego”. Uczniowie starszych klas wezmą udział w quizie ekologicznym zorganizowanym przez panie uczące przyrody.
Natomiast w poniedziałek 23 kwietnia prosimy uczniów o przyniesienie bardzo zdrowych kanapek, przekąsek, soków, warzyw i owoców, bo będzie „ekologiczne śniadanie” na trawie.
Zapraszamy!

A oto przebieg Dnia Ziemi w naszym mieście.

Dzień ziemi – 2018” zajęcia i występy na Hali Widowiskowo-Sportowej
Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój zaprasza na miejskie obchody
„DNIA ZIEMI – 2018”
20 kwietnia 2018 r. godz. 15:30 – 19:00
Hala Widowiskowo-Sportowa Al. Jana Pawła II

Wstęp wolny!
W programie:

15:15 – 15:30 – zbiórka uczestników w Hali Widowiskowo-Sportowej
15:30 – 15:40 – uroczyste otwarcie imprezy przez Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój
15:40 – 19:00:
– Urszula Pakuła w programie „Ekologia i zdrowie”
– Magia i czary – pokaz iluzjonisty
– występy zespołu tanecznego „Szok”
– malowanie twarzy, pokaz szczudlarzy i baniek mydlanych – propozycje dla dzieci
– malowanie twarzy, pokaz szczudlarzy i baniek mydlanych – propozycje dla dzieci
– koncert Sylwii Lipki – piosenkarki, videoblogerki, prezenterki telewizyjnej
Ponadto w godzinach od 15.30 do 19.00 prowadzona będzie zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego – za sadzonkę lub żarówkę energooszczędną.
Oprawa muzyczna – DJ Michał Urbaniak /Parking obok Hali Widowiskowo- Sportowej/

Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!

W ubiegłym tygodniu uczniowie klas piątych pod czujnym okiem pani Moniki Piekarskiej przygotowali i zaprezentowali przedstawienie „Królewna Śnieżka”.

Oto fotogaleria 🙂

© 2018 Szkoła Podstawowa nr 6 im. Janusza Korczaka Suffusion theme by Sayontan Sinha